Muzyka rozrywkowa

Muzyka rozrywkowa może być podzielona na kilka głównych nurtów.

Blues

Blues to afro-amerykańska muzyka, która cechuje się szeroką gamą emocji i stylów muzycznych. W piosenkach tego gatunku wyrażana jest skarga na niesprawiedliwości, rozpacz po utraconej szansie, pragnienie lepszego życia, tęsknota za ukochanym/ukochaną, pracą i pieniędzmi. Blues ma korzenie afrykańskie, wpływ na niego wywarły też ballady oraz muzyka kościelna.

Muzyka country

Country to jeden z pierwszych gatunków we współczesnej muzyce rozrywkowej w Stanach Zjednoczonych. Zrodziła się na początku XX wieku w południowych stanach Ameryki jako połączenie folku i bluesa. Muzyka grana jest na gitarze akustycznej, mandolinie, banjo i skrzypkach.

Muzyka elektroniczna

Muzyka elektroniczna korzeniami sięga aż do lat 70-tych XX wieku, kiedy zaczęto używać pierwszych elektronicznych gadżetów do tworzenia melodii. Na początku była to muzyka do tańca, następnie przerodziła się w wiele podgatunków, które obecnie mają różne zastosowanie. Określenie muzyka elektroniczna odnosi się do każdej muzyki, do której stworzenia wykorzystuje się elektronikę.

Hip-hop

Kultura, muzyka i styl życia znany jako hip-hop narodził się na Bronxie w Nowym Jorku. Didżeje zaczęli miksować ze sobą różne piosenki. Hip-hop był alternatywą do przemocy i tworzył podstawy komunikacji międzyludzkiej. Podstawowe elementy kultury hip-hopu to: breakdance, graffiti, rapowanie i „didżejowanie”.

Jazz

Jazz ma swoje początki w Ameryce. Powstał jako odbicie różnorodności kulturowej i indywidualizmu kraju. W jazzie miesza się europejski klasycyzm, amerykański blues oraz piosenki i rytmy z południa Stanów Zjednoczonych. Jednakże w swej istocie muzyka jazzowa zawsze była otwarta na wszystkie wpływy i osobistą ekspresję poprzez improwizację.

Muzyka pop

Muzyka pop zaczęła się w późnych latach 90-tych XX wieku. Na jej powstanie złożyło się kilka czynników. Między innymi programy muzyczne, w których szukano utalentowanych wokalistów i muzyków oraz wpływ muzyki R&B.

Rock

Rock wywodzi się z „rock ‘n’ rolla”, czyli muzyki popularnej na początku lat 50-tych XX wieku. Wpływ na ten gatunek miał blues, muzyka country, muzyka folkowa, R&B i inne. Rock cechuje siła, ekspresja i energia.