Muzyka na wynos

Ludzie zawsze pragnęli słuchać muzyki, gdziekolwiek by nie byli. Nie ma nic lepszego, niż muzyka grająca w uszach podczas joggingu w parku. Przez ostatnie 40 lat nośniki i odtwarzacze muzyki regularnie się zmieniały. Dzisiaj bez żadnych ograniczeń można nosić ze sobą dowolną liczbę piosenek bez wcześniejszego przygotowywania swojej ulubionej listy. Po prostu tworzymy playlistę na bieżąco przez Internet dzięki specjalnym serwisom.

Nośniki dźwięku

• Kaseta magnetofonowa. Opracowana przez firmę Phillips w 1963 roku. Do jej odtwarzania służyły specjalne magnetofony. Najczęściej spotykane były kasety o pojemności 2 razy (nagranie z jednej i drugiej strony kaset) 30 min i 2 razy 45 minut, co pozwalało na zamieszczenie kilkunastu piosenek, czyli około 200 Mb dźwięku w postaci dzisiejszego mp3. Przez nieuwagę łatwo można było uszkodzić dane na taśmie lub samą kasetę, co uniemożliwiało dalszy odsłuch dźwięku. Co ciekawe, kasetę można było wyczyścić i jeśli ktoś posiadał odpowiedni sprzęt, mógł nagrać na nią własne utwory.

• Płyta CD. Wprowadzona na rynek w 1982 roku, stworzona dla użytku przemysłu fonograficznego. W porównaniu do kasety magnetofonowej płyty CD okazały się rewolucją. Pozwalały na nagrywanie dźwięków w niemal idealnej formie i były wiele wytrzymalsze od taśm. Są używane do dzisiaj. Jedynym sposobem na utratę danych znajdujących się na płycie jest mocne zarysowanie strony przeznaczonej do odczytu. Na jednej płycie można zamieścić do 99 minut plików audio, co jest przybliżoną wartością względem kaset magnetofonowych. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę muzykę w formacie mp3, to okazuje się, że na jednym nośniku umieścimy ponad 100 utworów. Minusem płyt jest fakt, że raz nagranych danych nie można wymazać,o ile nie posiadamy płyty specjalnego typu – RW.

• Pamięć flash. Prawdziwą rewolucją, jeśli chodzi o wygodę i możliwości przenoszenia danych okazała się pamięć flash. Bardzo trwała i pojemna szybko znalazła zastosowanie w praktycznie każdym urządzeniu multimedialnym. Nieustannie usprawniana, początkowo mieściła kilkaset Mb danych, dzisiaj może mieć setki Gb pojemności, co daje niemal nieograniczone możliwości.

• Internet. Serwisy udostępnione w Internecie nie mają limitów, w niektórych możemy słuchać muzyki za darmo, oglądając od czasu do czasu reklamy, w innych płacimy i cieszymy się nielimitowanym dostępem do praktycznie każdego utworu w sieci.

Przenośne odtwarzacze dźwięku

• Walkman. Zminiaturyzowany odtwarzacz kaset magnetofonowych. Nazwa walkman jest zastrzeżona dla firmy Sony, jednak używano jej dla wszystkich urządzeń tego typu. Przez bardzo długi czas najpopularniejszy przenośny odtwarzacz muzyki. Najczęściej w zestawie z słuchawkami, pozwalał na komfortowe słuchanie muzyki w dowolnym miejscu, lecz z jednym ograniczeniem – czas pracy baterii, który niekiedy wynosił tylko kilka godzin.

• Discman. Wraz z rozwojem popularności płyt CD, Sony wprowadziło nowe urządzenia działające na tej samej zasadzie, co walkman. Nazwa ta jest także zastrzeżona dla przenośnych odtwarzaczy płyt Sony. Discman zwiększył komfort odsłuchiwania muzyki, dzięki lepszej jakości dźwięku z płyty i dużej liczbie utworów na nośniku.

• Urządzenia oparte na pamięci flash. Wraz z rozwojem popularności tego rodzaju nośnika danych rozpoczęła się produkcja urządzeń opartych na pamięci flash. Powstały odtwarzacze mp3, iPody, telefony komórkowe (później smartfony), urządzenia takie jak ipad, tablet itd. Bardzo często posiadają łączność z Internetem, co znacznie rozszerza ich możliwości. Dzisiaj praktycznie każdy może cieszyć się z nieograniczonych możliwości słuchania muzyki na sprzęcie tego typu.